Oznakowanie miejsc dla niepełnosprawnych
Oznakowanie miejsc dla osób niepełnosprawnych reguluje “Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach” – (Dz.U. 2003 nr 220 poz. 2181) wraz z załącznikami i późniejszymi zmianami. Prawidłowo oznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych powinno być oznakowane zarówno znakami pionowymi jak i poziomymi.
Oznakowanie pionowe miejsca dla niepełnosprawnych
Załącznik 1 “Szczegółowe warunki techniczne dla znaków drogowych pionowych i warunki ich umieszczania na drogach” do w/w Rozporządzenia, w punkcie 5.2.18.12 określa szczegółowy wzór znaku D-18a oznaczającego „parking – miejsce zastrzeżone”, którym oznacza się miejsca postojowe szczególnego przeznaczenia. Jest to znak informacyjny w kształcie prostokąta, barwy niebieskiej z symbolem parkingu oraz tzw koperty. Pod znakiem D-18a mogą być umieszczane tabliczki określające rodzaj użytkowników lub pojazdów dla których postój w miejscu wyznaczonym został przewidziany. Dla oznakowania miejsca postoju przeznaczonego dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o ograniczonej sprawności ruchowej oraz kierującego pojazdem przewożącego taką osobę, umieszcza się tabliczkę T-29.
Znak D-18a

Tabliczka T-29

Oznakowanie poziome miejsca dla niepełnosprawnych
Łącznie z oznakowaniem pionowym, miejsce dla osób niepełnosprawnych powinno być wyznaczone za pomocą znaków poziomych. Szczegółowo opisuje to Załącznik 2 „Szczegółowe warunki techniczne dla znaków drogowych poziomych i warunki ich umieszczania na drogach”. Stanowiska postojowe, bez względu na to czy są zwykłe czy specjalnego przeznaczenia wyznacza się przy pomocy linii P-18. W celu wskazania jednak że chodzi o miejsce dla osób niepełnosprawnych, dodatkowo należy zastosować symbol P-24. Do wyznaczenia miejsca dla osób niepełnosprawnych dopuszcza również stosowanie znaku P-20 (tzw koperta) wraz z symbolem P-24. Poniżej zamieszczono przykłady obrazujące dopuszczalne oznakowanie poziome stanowisk:
P-18 wraz z P-24

P-20 wraz z P-24

W 2015r. wprowadzono aktualizację Rozporządzenia, w którym pojawił się dodatkowy wymóg znakowania miejsc dla osób niepełnosprawnych. Ustawodawca wymógł by do 30 czerwca 2017 wszystkie stanowiska postojowe przeznaczone dla pojazdów osób niepełnosprawnych, posiadały nawierzchnię barwy niebieskiej na całym obszarze miejsca, bez względu na to czy są to miejsca istniejące czy projektowane.
Prawidłowo oznakowane miejsce dla osób niepełnosprawnych powinna składać się więc z zestawu znaków D-18 i tabliczki T-29 oraz naniesionego na jezdnię znaku P-18 (P-20) wraz z symbolem P-24. Nawierzchnia miejsca postojowego powinna być barwy niebieskiej.
Praktyka i przykłady oznakowania. Świdnica
Dla wielu zarządców dróg aktualizacja rozporządzenia była nie lada kłopotem. Od tej pory wszystkie miejsca musiały być dodatkowo oznakowane, co wiązało się z dodatkowymi pracami i kosztami. Oprócz ponownego malowania wszystkich miejsc w zakresie oznakowania poziomego (z pionowym nie było problemów) konieczna była każdorazowa aktualizacja projektu organizacji ruchu. Praktyka pokazuje jednak, że zarządcy dróg stanęli na wysokości zadania i dziś większość miejsc jest oznakowana prawidłowo – w szczególności na obszarach gdzie pobierana jest opłata za parkowanie.
Dobrym przykładem, może być Świdnica (woj. dolnośląskie), w którym miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych są oznakowane zarówno znakami poziomymi i pionowymi, nawet na obszarze ścisłego centrum. Poniżej zamieszczono kilka przykładowych zdjęć.
Świdnica. pl. Grunwaldzki

Świdnica. ul. Marii Konopnickiej. Dwa miejsca
