Oznakowanie miejsc postojowych w strefie zamieszkania
Strefa zamieszkania w ostatnich latach zyskuje coraz większa popularność co jest poniekąd związane ze zmianą postrzegania samochodu i pieszego jako uczestników ruchu. Zarządcy ruchu w większych miastach, a także prywatni właściciele posesji jak wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie decydują się na zmianę organizacji ruchu ulic i wprowadzanie stref zamieszkania. Oczywiście wprowadzenie strefy zamieszkania na danej ulicy/obszarze powinno być poprzedzone analizą, a także w niektórych przypadkach koniecznością wykonania prac drogowych dostosowujących przekrój ulicy do wprowadzenia strefy zamieszkania. Z wprowadzeniem strefy zamieszkania wiążą się bowiem konsekwencje wynikające z ustaw Prawo o Ruchu Drogowym takie jak m.in ograniczenie parkowania czy ograniczenie prędkości.
Strefa zamieszkana – przepisy
Oznakowanie strefy zamieszkania reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.
Znak D-40 “strefa zamieszkania”
Znak D-41 “koniec strefy zamieszkania”
Początek strefy zamieszkania oznacza się znakiem D-40 “Strefa zamieszkania”, który umieszcza się na wszystkich ulicach doprowadzających ruch do strefy. Z kolei koniec strefy oznacza się znakiem D-41 “koniec strefy zamieszkania” i umieszcza się na wszystkich drogach wylotowych ze strefy zamieszkania. Co do zasady znak D-41 powinien być umieszczony po prawej stronie jezdni w tym samym przekroju co znak D-40, jednakże dopuszcza się umieszczenie znaku D-41 po lewej stronie jezdni na odwrocie znaku D-40.
Oznakowanie ulicy jako strefy zamieszkania wiąże się z wprowadzeniem szczególnych zasad ruchu drogowego określonych w ustawie Prawo o ruchu Drogowym takich jak m.in:
- ograniczenie prędkości do 20km/h,
- zabroniony jest postój w innych miejscach niż do tego wyznaczone,
- pieszy może korzystać z całej szerokości jezdni i ma pierwszeństwo przed pojazdami,
- opuszczając strefę zamieszkania następuje włączenie się do ruchu.
Parkowanie w strefie zamieszkania
Szczególna uwagę należy zwrócić uwagę na zakaz postoju w miejscach innych niż do tego wyznaczone. W strefie zamieszkania nie można parkować pojazdu wg zasad ogólnych prawa o ruchu drogowym o czym wielu kierowców zapomina. Nawet pozostawiając na chodniku 1,5m szerokości dla pieszych, jeśli miejsce nie jest wyznaczone, popełnia się wykroczenie mogące skutkować nałożeniem na kierującego mandatu. Niektórzy zarządcy ruchu (np. w miejscowościach turystycznych) celowo decydują się więc na wprowadzenie stref zamieszkania aby uporządkować parkowanie. Powszechną praktyką stosowaną przez prywatnych zarządców np. wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, przedsiębiorców jest również wprowadzanie stref zamieszkania na terenach przez nich zarządzanych.
Wprowadzając strefę zamieszkania należy odpowiednio wyznaczyć miejsca postojowe zarówno znakami pionowymi jak i poziomymi, co powinno mieć odzwierciedlenie w projekcie organizacji ruchu. Do wyznaczania na jezdni obszarów przeznaczonych na postój pojazdów należy stosować linie P-18 lub P-19 – w zależności od przyjętego sposobu parkowania. Wraz z oznakowaniem poziomym należy zastosować oznakowanie pionowe wskazujące miejsce oraz sposób parkowania, do czego służą znaki D-18 i tabliczki T-30. Tak oznakowane miejsca nie powinny budzić żadnej wątpliwości interpretacyjnej. W przypadku oznakowania miejsc dla niepełnosprawnych należy zastosować dodatkowe oznakowanie, wskazujące na szczególny typ miejsca.
Dobrym przykładem oznakowania miejsc postojowych w strefie zamieszkania może być ul. Złotnicka we Wrocławiu. W celu spowolnienia ruchu i ograniczenia ruchu pojazdów niezwiązanych z lokalnymi zabudowaniami na wybranym odcinku wprowadzono strefę zamieszkania. Wyznaczono miejsca postojowe po obu stronach ulicy naprzemiennie, stosując “szykany”, wykorzystując zarówno oznakowanie pionowe jak i poziome. Poniżej zamieszczono kilka przykładowych zdjęć.
Wrocław, ulica Złotnicka
Wrocław, ulica Złotnicka